Mesleki Denklik (SSS)

Aşçılar, elektrikçiler ve inşaatçılar en çok talep gören mesleklerdir. Bu hususta kalfalık, ustalık, meslek lisesi diploması, 2 yıllık önlisans veya 4 yıllık lisans diploması olması gerekmektedir.

Hayır. MYK belgesi Almanya için yeterli bir belge değildir. Ancak, MYK-3 ile kalfalık belgesi aldığınız durumda kalfalık belgesiyle Almanya’ya çalışmak için gidebilirsiniz.

Sadece ustalık belgesi Almanya için yeterli değildir. Kalfalık ve ustalık bir arada olmalıdır. Çünkü Alman devleti bir kişinin kalfalığı olmadan ustalık belgesi sahibi olmasını gerçekçi veya inandırıcı bulmamaktadır.

Eğer mesleğiniz ve belgeniz 2. Soruda saydığım koşullara uyuyorsa Almanya’ya gitmek için bizim danışmanlığımıza başvurabilirsiniz.

Başvurduktan sonra belgenizin Almanya’da tanınması için ilgili meslek odalarına veya kurumlarına başvuru yapıyoruz bu kurumlar sizin belgenizin denkliğini yapmaktadır.

Belgenizin denkliği yapıldıktan sonra vize aşamasına geçiyoruz. Denklik süreci 4-8 ay arası bir süreçte gerçekleşmektedir ve denklik ücreti meslek gruplarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Belgeleriniz tam olduğunda bizimle iletişime geçtiğinizde ücret meselesi hakkında bilgilendirileceksiniz.

Mesleğinize ve eğitiminize göre denkliğinizin çıkması ve vize aşamasıyla birlikte 6-12 ay bir süreç oluyor.

Öncelikle belgelerinizi 0 (545) 312 15 01 iş hattımıza WhatsApp üzerinden göndermelisiniz. Eğer ki belgeleriniz Almanya için uygunsa belgelerinizi bize yurtiçi kargo yoluyla Muratpaşa/ANTALYA Kundu şubesine Attalia Global adına gönderebilirsiniz.

Antalya da ikamet ediyorsanız belgelerinizi teslim etmek üzere ofisimize gelebilirsiniz.

Belgelerinizin elimizde olması yani hard-copy olması önemlidir. Ayrıca belgeleriniz okulunuzdan veya aldığınız kurumdan ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır. Eğer ki belgenizi aldığınız kuruma ulaşamayacaksanız noter onayı yaptırmalısınız. Çünkü hem denklik kurulu hem de konsolosluk orijinal belgeyi mutlaka istemektedir.