Mesleki Denklik Nedir?

Almanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları Almanya’ya gitmeden önce mesleki yeterlilik belgelerinin, sertifikalarının ve diplomalarının denkliğini almak zorundalardır. Diploma denkliği almamış Türk vatandaşları Almanya’da iş bulsalar ve iş sözleşmesini imzalamış olsalar bile denklik belgeleri olmadan Almanya çalışma vizesini alamazlar. Bu nedenle denklik işlemleri Almanya’da çalışma vizesi işlemlerinin ilk ve en önemli adımını oluşturmaktadır.

Şirketimiz, Almanya’da mesleki denklik almak isteyen kişilere hızlı, güvenilir ve profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Denklik belgesi almak isteyen kişilerin diplomaları, mesleki yeterlilik belgeleri deneyimli danışmanlar tarafından detaylı şekilde incelenir. Denklik için gerekli olan kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı tespit edilir. Başvuru için gerekli olan başvuru dosyası (Başvuru formu, gerekli evraklar, tercümeler, Özgeçmiş- CV vb) danışmanlarımız tarafından hazırlanır. Her başvuru bizzat elden takip edilerek denklik işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanması sağlanır ve kısmı denklik gibi istenmeyen sonuçlar önlenir.

Bazı mesleklerde kısmi denklik alan diplomalara (teilweise Gleichwertigkeit) Almanya’da işe başladıktan sonra eğitim alarak tam denklik alması sağlanır.